پایان ظریف قهرمان آغاز ظریف پاسخگو

مسعود بُربُر چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۰
پایان ظریف قهرمان آغاز ظریف پاسخگو

مسعود بُربُر، روزنامه قانون- محمدجواد ظریف طی ماه‌های پرشماری که پیگیر منافع ملی ایران در برابر قدرت‌های جهانی بود، پشتیبانی قاطبه مردم و رسانه‌ها را با خود داشت. جدای از رسانه‌های دلواپسی که راه خود را از منافع ملی کشور جدا کرده و همصدا با معارضان جهانی بر طبل تفرقه کوبیدند اغلب رسانه‌های کشور حتی زبانی ستایش‌گرانه نسبت به مرد ۵۶ ساله سیاست خارجی ایران اتخاذ کردند و دست کم نقد تند او را روا ندانستند و در این حکمتی بود.

سیاست حمایت‌گرایانه رسانه های اصلاح‌طلب و مستقل از ظریف چند علت داشت.  پیش از همه این که رسانه‌ها نیز همچون مردم منافع ملی را پیش‌تر و بالاتر از هر هدف (یا غرض) دیگری می‌دانستند و از دشواری راه پیش روی مردان مذاکره کننده ایران نیز با خبر بودند.

کشوری که آماج انواع اتهامات مغرضانه قدرت‌های جهانی قرار گرفته بود، تلاش داشت تا به ۶ قدرت جهانی که خود سلاح هسته‌ای دارند و بارها نیز آن سلاح‌ها را به آزمایش گذاشته‌اند بقبولاند که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیزی دنبال می‌کند و به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. از سوی دیگر قدرت‌های جهانی در طول سال‌ها با اعمال تحریم‌های سنگین همه تلاش خود را برای فشار بر کشوری که طبق منویات آنان حرکت نمی‌کرد به کار برده بودند و کسانی هم که در دستگاه دیپلماسی این قدرت‌ها به دنبال گفت‌وگو با ایران بودند با فشار مضاعف گروه‌های تندروی داخلی خود طرف بودند و این‌ها همه راه پیش روی مذاکره‌کنندگان را دشوار، پیچیده و خطرناک می‌کرد. و سرانجام آن که مخالفان داخلی آن اندازه به وزیر خارجه خوش‌اخلاق روحانی اعتراض و حمله می‌کردند که مردی که بیش از هر وزیر دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی در صحن مجلس و در کمیسیون امنیت ملی حاضر شد و درباره مسائل گوناگون به نمایندگان پاسخ داد و در این چالش رکورددار شد، به چالش رسانه‌های بی‌طرف دچار نشد.

مردی که خستگی، بیماری و پیچیدگی‌های مذاکرات هسته‌ای و تعاملات سیاسی متنوع اطراف آن نتوانست گام‌هایش را اندکی سست کند و تا آخرین دقایق بر سر تک تک کلمات با طرف مقابل به بحث نشست و بارها آستانه‌های صبر آنان را آزمود و خطوط قرمزشان را جا به‌جا کرد، با بزرگمردان تاریخی مقایسه شد و سرانجام لبخندهایش بر لبان مردم ایران تکثیر شد.

مردان تاریخی هر کشوری دستاورد فرهنگ،  صبر و آموزشی هستند که طی سالیان از سر گذرانده‌اند و از این رو سرمایه بزرگ هر ملتی به حساب می‌آیند که بهره‌مندی از این سرمایه در موعد مناسب را به انتظار نشسته‌اند. ظریف که تا سال ۱۳۵۵ شاگردی  مدرسه علوی و تا سال ۱۳۶۷ نظام آموزشی غربی در بالاترین سطوح مطالعات بین‌الملل و تجربه سال‌ها معاونت در وزارت خارجه و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد را از سرگذرانده بود سرمایه‌ای بود که سرانجام در توافق تیرماه آفتابی ۱۳۹۴ به بار نشست و شادی و آزادی از بندهای تحمیلی قدرت‌های جهانی را به مردم ایران هدیه کرد. با این همه مرد لبخندها و آفتاب نباید از یاد ببرد که اگر تا کنون در جایگاه قهرمان ملی و شانه به شانه بزرگمردان تاریخی ستایش و پشتیبانی می‌شد، حالا که این وظیفه سنگین و خطیر را به سرانجام رسانیده، از امروز دیگر در کسوت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آماج نگاه تیزبینانه و منتقدانه مردم و رسانه‌ها قرار خواهد داشت.

روزنامه قانون همانند دیگر رسانه‌های معتقد به سربلندی کشور در دو سال گذشته حمایت از ظریف و تیم همراه در مذاکرات هسته‌ای را دفاع از منافع ملی می‌دانست و در این مسیر تا آنجا که ممکن بود در حمایت از این دیپلمات موفق کشور گفت و نوشت. ظریف بعد از توافق اما برای ما وزیر خارجه‌ای است همانند دیگر وزرایی که پس از این باید به اقتضای مسئولیت قانونی خود به رسانه‌ها پاسخگو باشد. ماموریت ظریف در کسوت قهرمان ملی اکنون پایان یافته است و پس از این با ظریف به مثابه وزیری مسئول و پاسخگو روبه‌رو خواهیم بود. از امروز راه پر پیچ و خم اجرای توافق هسته‌ای و دیگر معادلات پیچیده جهانی با همه بدخواهی‌ها و دشمنی‌ها پیش روی او گشوده است و در هر گام و سر هر پیچ نگاه بیدار مردم و رسانه‌ها ناظر او خواهد بود. چشم به راه باری دیگر که این سرمایه به بار نشیند:

مرغِ ظریف از قفس، شُکر که وارست دوش…

فرستادن دیدگاه »