نقد و نظر: کشف تازه باستان‌شناسی در کاظم حمد شوش

مسعود بُربُر سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ۰
نقد و نظر: کشف تازه باستان‌شناسی در کاظم حمد شوش

ایران‌صدا-محوطه‌ی تاریخی کاظم حمد دشت شوش که بارها مورد تعدی حفاران غیر مجاز قرار گرفته، در میان تپه‌های رملی و اراضی کشاورزی قرار گرفته است. با وجود این می‌توان در سطح محوطه، قطعات سفال، شیشه و آجر را به صورت پراکنده مشاهده کرد.

این درحالی است که دوستداران میراث فرهنگی در اهواز و شوش به محض اطلاع از وجود چنین محوطه‌ای در غرب خوزستان موضوع را با واحدهای مختلف در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و اداره میراث شوش در جریان گذاشتند و خواهان پیگیری موضوع شدند.
در همین خصوص مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان با اعزام یگان حفاظت، معاونت میراث فرهنگی خوزستان و اداره‌ی میراث فرهنگی شوش، درخواست کرد تا رسیدگی کامل انجام و گزارش نهایی اعلام شود.
مجتبی گهستونی، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، با اشاره به پیگیری ها و مشاهدات دوستداران میراث فرهنگی از این محوطه‌ی باستانی می گوید: وجود اشیاء تاریخی-فرهنگی و سازه‌های برخوردار از معماری، حکایت از گستردگی محوطه‌ی تاریخی دارد که استفاده از ادوات کشاورزی آسیب‌های جدّی به این محوطه تاریخی وارد کرده است.
گهستونی می افزاید: در بررسی‌های سطحی که کارشناسان انجام داده‌اند مشاهده شد که محوطه تاریخی از تأسیسات گوناگونی مثل آب‌رسانی، اداری، مسکونی، صنعتی، تدفینی برخوردار است.
در این برنامه مسعود بربر ( کارشناس مجری) برای اطلاع از چند و چون کشفیات تازه باستان‌شناسی در این محوطه به سراغ مجتبی گهستونی( فعال و پژوهشگر میراث فرهنگی در استان خوزستان) رفته و از او در این‌باره پرس‌وجو کرده است.

برنامه نقد و نظر به تهیه‌کنندگی علی جعفری درباره کشفیات تازه باستان‌شناسی در شوش را اینجا بشنوید:

[audio:http://iranseda.ir/Download/?Attid=859403&q=1]

و یا فایل برنامه را از اینجا دریافت کنید.

همچنین می‌توانید صفحه برنامه در رادیو ایران صدا را ببینید و فایل‌های نسخه کوتاه یا کامل آن را با سه کیفیت مختلف دریافت کنید.

فرستادن دیدگاه »