چگونه در نوار ابزار اوبونتو میانبر مستقیم برای یک پرونده بسازیم

masoudborbor چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰
چگونه در نوار ابزار اوبونتو میانبر مستقیم برای یک پرونده بسازیم

هر سیستم عاملی که استفاده کنید یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که به آن نیاز خواهید داشت دم دست بودن فایل‌های پرکاربردتان است. در اغلب سیستم‌عامل‌ها هم اصلی‌ترین راه برای دسترسی به فایل‌های مهم ان است که میانبری از آن‌ها روی دسکتاپ بگذارید. اما اگر بخواهید دسترسی‌تان آن قدر سریع باشد که حتی تا رفتن به دسکتاپ هم صبر نکنید چه؟

قاعدتا یک راه آن است میانبر مورد نظر را به نوار پایین صفحه (در ویندوز تسک‌بار و در اوبونتو، داک) بیاورید. اما یک مشکل ساده اینجاست که در این نوار تنها می‌توانید میانبر نرم‌افزارها را سنجاق (=پین) کنید. ولی اگر مثلا بخواهید فایل اکسلی را دم دست بیاورید که در آن حساب و کتاب‌هایتان را وارد می‌کنید یا مثلا شمار صفحه‌های کتاب‌هایی که هرروز خوانده‌اید را در آن یادداشت می‌کنید راهی به جز همان میانبر دسکتاپ ندارید. دست کم در ویندوز همین گزینه را دارید و بس.

اما مطابق معمول در لینوکس گزینه‌های دیگری هم برای انتخاب آزاد شما در دسترس است. اجازه بدهید برای نمونه یک فایل اکسل که در ان حساب و کتاب مطالعه‌مان را ثبت می‌کنیم به نوار ابزار اوبونتو (داک) بیاوریم. نسخه مورد نظرمان هم اوبونتو ۱۸.۰۴ و گنوم است.

فرض کنید فایل مورد نظر شما خواندن.ods نام دارد و در پوشه Documents نگهداری می‌شود.

ابتدا باید با یک ادیتور متن و دسترسی روت، یک میانبر بسازید.  یک ترمینال باز کنید (ctrl-alt-t) و این دستور را وارد کنید و رمزتان را بزنید.

sudo gedit

در فایلی که باز می‌شود این متن را کپی کنید:

[Desktop Entry]
Type=Application
Terminal=false
Exec=libreoffic.calc /home/<yourusername>/Documents/خواندن.ods
Name=خواندن
Icon=/home/<yourusername>/.icons/.../books.png

 

توجه کنید در این متن باید به جای libreoffice.calc دستور مربوط به برنامه‌ای را جایگزین کنید که فایل موردنظرتان با آن باز می‌شود. مثلا libreoffice.writer یا gimp یا هر دستور دیگر و بعد نشانی پرونده موردنظرتان. به جای <yourusername> هم طبیعتا باید نام کاربری خودتان را بزنید. جلوی «Icon=» هم می‌توانید نشانی هر آیکونی که دوست دارید وارد کنید. گفتن ندارد که جلوی Name هم نامی که دوست دارید را می‌توانید بنویسید. کارتان که تمام شد ctrl-s بزنید و فایل را در این نشانی ذخیره کنید:

 ~/.local/share/applications/ 

حالا کافی است دکمه سوپر (همان که علامت ویندزد دارد) را بزنید و نامی که برای فایلتان انتخاب کردید را تایپ کنید، وقتی در فهرست نمایش داده شد، روی آن راست کلیک کنید و Add to favourites را بزنید و به این ترتیب فایل شما در داک ظاهر می‌شود و تا وقتی حذفش نکید همان جا دم دست می‌ماند.

فرستادن دیدگاه »