خانه > اخبار > نسیم مرعشی: من هنوز یک نویسنده تازه‌کارم
نسیم مرعشی: من هنوز یک نویسنده تازه‌کارم
مسعود بُربُر و نسیم مرعشی Masoud Borbor Nasim Marashi

نسیم مرعشی: من هنوز یک نویسنده تازه‌کارم

نسیم مرعشی در نشست دوشنبه‌های داستان‌خوانی کتاب آمه در کافه ایونت گفت: من هنوز یک نویسنده تازه‌کارم و یکی از نگرانی‌هایم هم این است که هنوز عادت‌هایم برای نوشتن مشخص نشده است.

برنده جایزه ادبی جلال آل احمد توضیح داد: هنگام نوشتن «پاییز فصل آخر سال است» باید حتماً در جایی شلوغی بودم که آدم‌ها با هم حرف می‌زدند اما با من حرف نمی‌زدند. بعد «هرس» را باید جایی می‌نوشتم که آدم‌ها باشند اما نه با من و نه با هم صحبت نکنند! خب این خیلی سخت بود و باید از دوستانم می‌خواستم به خانه ما بیایند و کارهایشان را آنجا بکنند! به همین دلیل نمی‌توانم بگویم عادت نوشتنم چیست و این موضوع خیلی اذیتم می‌کند و امیدوارم رفع شود چون این‌طور نمی‌توانم مطمئن باشم که شرایط برای نوشتنم فراهم خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسش یکی از حاضران درباره روش نوشتن داستان گفت: طرح داستان را کامل می‌نویسم اما متن را تکه‌تکه می‌نویسم و تا یک پاراگراف به طور کامل نهایی نشده باشد نمی‌توانم به سراغ پاراگراف بعدی بروم برخلاف بسیاری از نویسندگان که یک بار متن را سریع تا پایان می‌برند و بعد آنا را بازنویسی می‌کنند. البته من هم برای بازنویسی وقت زیادی می‌گذارم.

مرعشی تصریح کرد: کتاب‌های نقد و نظریه ادبی را برای اینکه بفهمم نقد ادبی چیست می‌خوانم و البته خیلی خلاصه خوانده‌ام و حتماً می‌خواهم در این باره خیلی مفصل بخوانم.

این نویسنده درباره وضعیت معیشت داستان‌نویسان نیز گفت: درآمد داستان‌نویسی حتی برای کتابی که به تیراژ خیلی خوب رسیده تأمین کننده زندگی نیست. البته نه به این خاطر که کم است بلکه به این خاطر که منظم و تضمین شده نیست. ممکن است شما ۳۰ میلیون تومان از یک کتاب درآمد داشته باشید اما معلوم نیست که کِی و کجا به دست می‌آید. موضوعی که باعث شده شاید هنوز هم با توجه به اینکه من مهندسی مکانیک خوانده‌ام گاهی در خانواده به عنوان آدمی که حیف شده به من نگاه شود و هنوز هم این انتظار باشد که یک شغل حسابی پیدا کنم.

مرعشی درباره نحوه برخورد مخاطبان و منتقدان با رمان اخیرش «هرس» نیز تأکید کرد: در یکی از جلسات نقد درباره هرس خیلی روی اینکه به زنها توهین شده یا کتاب ضد زن است تأکید شد و پاسخ من این بود که چرا فکر می‌کنید رفتار شخصیت‌ها بر اساس اعتقادات نویسنده است؟ نویسنده شخصیت‌ها و فضاهای متفاوتی را می‌آفریند که لزوماً عقاید و رفتارهای شخصیت‌ها مورد تأیید او نیست.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا