خانه > رسانه‌نگاری > از من در رسانه‌ها > جنگ و بهتان و خصومت جوید او: درباب کارنامه سیاه مجلس نهم در حوزه محیط زیست

جنگ و بهتان و خصومت جوید او: درباب کارنامه سیاه مجلس نهم در حوزه محیط زیست

مسعود بُربُر/ روزنامه‌نگار- اگرچه کارنامه مجلس نهم در ارتباط با محیط زیست از آغاز تلخ و تیره و تار بود اما رفتار روز گذشته این مجلس نسبت به لایحه ارزیابی زیست محیطی عمق کینه، خصومت و سیاست‌کاری برخی نمایندگان را به نمایش گذاشت.

احتمالاً بسیاری از مخاطبان این یادداشت به یاددارند که در اوج روزهای آلودگی هوا در ماه‌های گذشته چه اندازه حمله‌ها از سوی نمایندگان اصولگرای مجلس و رسانه‌های همسو با آن‌ها روانه معصومه ابتکار شد. این در حالی بود که امسال رکورد تعداد روزهای پاک در سال‌های گذشته شکسته شد و این عدد از «صفر» روز در آخرین سال فعالیت دولت دهم به ۱۹ روز با هوای پاک تا این تاریخ از سال کنونی رسید. جالب آنکه یکی از نقدهای مکرر اصولگرایان به ابتکار وجود بنزن به میزان ۳ برابر حد مجاز در هوای تهران بود اما هیچ یک از این منتقدان اعلام نکردند که در سال‌های پایانی دولت قبلی این عدد ۱۲۰ برابر (!) حد مجاز بود. یعنی بنزنی که میزان مجاز آن ۵pbb است در هوای تهران به ۶۰۰pbb می‌رسید.

اما این دغدغه زیست محیطی از جانب چه کسانی ابراز می‌شد؟ کسانی که پیشتر طرحی دو فوریتی برای انحلال سازمان محیط زیست ارائه داده بودند، به منابع آبی کشور چوب حراج زده بودند، درخواست مجوز عبور جاده از جنگل ارزشمند ابر را با ۱۵۰ امضا مطرح کرده بودند، منتقدان به حیوان‌آزاری را «سگ‌واپس» نامیده بودند، در همه سال های گذشته در مقابل تصمیمات شگفت انگیزی مثل هدیه کردن درختان بلوط به عشایر، استفاده از بنزین نامرغوب که موجب آلودگی هوا می شد، اعتراض صنفی کارکنان محیط زیست، احداث مسلسل وار پالایشگاه و کارخانه، زمین خواری های گسترده در منابع طبیعی، وارد کردن ببر سیبری به کشور و صدور مجوز بهره برداری از معادن در دل مناطق حفاظت شده سکوت کرده بودند و تهیه خوراک دام از جنگل‌های بی‌مانند بلوط را «راهکار مشکلات کشور» عنوان کرده بودند!

موضوعی که به روشنی نشانگر نگاه سیاسی مجلس به موضوع محیط زیست و دستمایه قرار دادن برای اهداف نازل سیاسی بود.

جالب آنکه مجلسی که بارها و بارها به وضعیت آلودگی هوای پایتخت اعتراض کرده بود تا کنون بیش از یک سال لایحه آلودگی هوا را همچون سه لایحه دیگر سازمان محیط زیست معطل نگه داشته و در دستور کار قرار نداده است.

زمانی که سرانجام لایحه ارزیابی زیست محیطی به عنوان یکی از چهارلایحه سازمان محیط زیست در دستور کار مجلس نهم قرار گرفت، فعالان و علاقه‌مندان و خبرنگاران محیط زیست این‌طور برداشت کردند که مجلس‌نشینان تصمیم گرفته‌اند که در آخرین روزهای فعالیت نامی نیک از خویشتن به یادگار بگذارند.

اما واقعیت آن بود که نمایندگانی که حضور پرشکوه مردم در انتخابات اخیر مجالی برای ترک‌تازی‌هایشان به جا نگذاشته و آنان را با رأی مردمی رد صلاحیت کرده بود  با در دستور کار قرار دادن این لایحه به دنبال انتقام از طبیعت ایران و ساکنان نرمخوی آن بودند تا پیش از آنکه صندلی‌ها را به نمایندگانی بسپرند که ۴۰ درصدشان میثاق‌نامه محیط زیست را امضا کرده‌اند، کینه عمیق خود از سازمان متولی محیط زیست را به نمایش گذاشته باشند.

ماجرا از این قرار بود که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده ۱۹۲ ارزیابی زیست‌محیطی باید برای پروژه‌های بزرگ و با اهمیت صورت گیرد. سازمان حفاظت از محیط زیست در لایحه تهیه شده  به دنبال آن بود که این موضوع به عنوان یک قانون مستقل با عنوان قانون ارزیابی زیست‌محیطی به تصویب مجلس برسد. اما صبح دیروز نمایندگان مجلس با این استدلال که این قانون باعث خواهد شد سازمان حفاظت از محیط زیست نسبت به صنایع آلاینده و مخرب محیط زیست ورود سختگیرانه‌ای داشته باشد، به آن رای مثبت ندادند و به این ترتیب آخرین امید دغدغه‌مندان محیط زیست را به یأس بدل کرده و به زیستمندان سرزمین کهن پشت کردند.

جامه تسلیم در بر کرده‌اید
این خصومت از چه در سر کرده‌اید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا