رفع مشکل قطع شدن صدای هدفون‌های لپ‌تاپ در اوبونتو

مسعود بُربُر چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ ۰
رفع مشکل قطع شدن صدای هدفون‌های لپ‌تاپ در اوبونتو

مدتی بود که وقتی هدفون‌ها را به خروجی مشترک هدفون/میکروفون لپ‌تاپ وصل می‌کردم صدایی نمی‌آمد. راه‌های مختلفی را هم آزمایش کردم و به نتیجه نرسیدم تا این که سرانجام با یک راه حل دو سه سطری مشکل رفع شد. اگر شما هم مشکل من را دارید ممکن است با این راه حل به نتیجه برسید:

اول باید به پوشه مربوط به تنظیمات آلسا میکسر بروید، بعد، از تنظیمات موجود پشتیبان تهیه کنید و سپس در پرونده تنظیمات دستکاری کوچکی بکنید.

برای این کار یک ترمینال باز کنید (CTRL-ALT-T) و این دستورها را در آن وارد کنید. بعد از هر سطر ENTER بزنید.

cd /usr/share/pulseaudio/alsa-mixer/paths/
sudo cp analog-output-headphones.conf analog-output-headphones.bak

در اینجا گذرواژه دسترسی ریشه از شما خواسته می‌شود که آن را وارد کنید. سپس با زدن این دستور فایل تنظیمات را باز کنید:

sudo nano analog-output-headphones.conf

حالا در فایلی که باز می‌شود باید به قسمت [Element Speaker] بروید. دقت کنید که بخش‌هایی با همین نام اما با پسوند و … هم وجود دارد که کاری با آن بخش‌ها نداریم. دقیقا به قسمتی که با [Element Speaker]  آغاز شده است بروید و تنظیمات را به این شکل دربیاورید:

[Element Speaker]
switch = on
volume = ignore

حالا کافی است CTRL-X را بزنید و با انتخاب گزینه Y فایل را ذخیره کنید و از آن خارج شوید.
در این حالت ممکن است همزمان با هدفون از اسپیکرهای لپ‌تاپتان هم صدا پخش شود. برای رفع این مشکل کافی است در ترمینال تنظیمات آلسامیکسر را اصلاح کنید. برای این کار یک ترمینال باز کنید (CTRL-ALT-T) و در آن تایپ کنید alsamixer  و ENTER بزنید. بعد با استفاده از فلش‌های روی صفحه کلید به ستونی که زیر آن نوشته SPEAKER بروید و با زدن کلید M روی صفحه کلید، صدای آن را قطع کنید.

فرستادن دیدگاه »