فرماندار سلماس: مخالف حذف اسم فردوسی نیستم

مسعود بُربُر یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ۰
فرماندار سلماس: مخالف حذف اسم فردوسی نیستم

مسعود بُربُر، روزنامه قانون- پایین کشیدن مجسمه فردوسی از میدانی به همین نام در شهر سلماس استان آذربایجان غربی، واکنش های بسیاری از سوی شهروندان برانگیخت. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از شهرهای مختلف نسبت به حذف تندیس یکی بزرگ‌ترین نمادهای شعر و ادب فارسی و احیاگر حماسه‌های ایرانی واکنش نشان دادند.

حتی برخی تا بدان جا پیش رفتند که اقدام فرمانداری را عملی تحت فشار برخی جریان‌های قوم‌گرا ارزیابی کردند. آنچه البته به این گمان دامن زد اظهارات معاون سیاسی-امنیتی استانداری آذربایجان غربی، سعید شبستری بود که روز ۲۰بهمن در جمع خبرنگاران اعلام کرد: به کسی که آذربایجان را«آزربایجان» می‌نویسد نباید گفت قومگرا! گرچه پس از واکنش‌های گسترده در مخالفت با این اقدام فرمانداری، اعلام شد هدف پایین کشیدن مجسمه فردوسی، تعویض آن با مجسمه‌ای تازه از او و سایر بزرگان و شاعران پارسی‌گوی است، اما اهمیت موضوع و تاکید روزنامه قانون بر وحدت ملی در مقابل تلاش‌های کور دشمنان برای خدشه‌دار کردن هویت یکپارچه ملی، ما را برآن داشت تا نظرات مسعود حاجی‌علی‌لو فرماندار سلماس را درباره ابهامات موجود در خصوص تغییر نام این میدان جویا شویم.

 • چرا فرمانداری سلماس موضعی در قبال حذف مجسمه فردوسی نگرفت؟

من اولا عرض کنم که کلمه فردوسی از سلماس حذف نشده. اینجا در تقاطع «خیابان ۳۰ متری» و خیابان امام یک مجسمه بود به نام فردوسی. بنابراین حرف رسانه‌ها درباره حذف نام فردوسی درست نیست. مسئله دیگر این بود که مجسمه دو بخش؛ بخش بالایی مجسمه فردوسی بود، که شبیه او هم نبود و آسیب دیده بود و در این سال‌ها چند بار رنگ زده بودند. مکعب پایینی شعرای عزیز دیگری مثل حافظ و سعدی و مولوی و نظامی بودند. من قبلا هم که در شورای شهر بودم مردم معترض بودند که چرا فردوسی روی سر حکیم سعدی ایستاده است. یعنی به شکل مجسمه ایراد داشتند که فردوسی سوار بر سر حافظ و سعدی و مولوی بود. به این خاطر می‌خواستند این مجسمه را بردارند. اگر قرار باشد که مجسمه‌های این شاعران عزیز را جداگانه بسازند و در میدان بگذارند هیچ اشکالی ندارد، اما نام فردوسی حذف نشده است.

 • یعنی خیابانی که شما به اسم ۳۰ متری می‌فرمایید، همچنان به نام فردوسی است؟

بله همین طور است و اگر این نام حذف شده بود رسانه‌ها حق داشتند. مجسمه هم واقعا تخریب شده بود و چند بار با سیمان و مصالح دیگر به آن رنگ زدند. مساله دیگر هم اعتراض ادبیاتی‌ها و همشهریان ما بود که می‌گفتند «آقای فردوسی» به قول معروف حماسه‌سرای بزرگ ایران است چرا باید سوار بر سر «حکیم سعدی» باشد. ما هم منطقی نداشتیم که دفاع کنیم در برابر این مساله. مگر حافظ و مولانا جایگاهش کمتر است؟ ما فقط می‌توانستیم بگوییم که این از قبل اینجا بوده است.

 • امکانش نبود که مجسمه دیگری از فردوسی ساخته شود و آنجا نصب شود که مشکل خرابی مجسمه و مشکلی که در شکلش مطرح بود، رفع شود؟

چرا ولی اگر پایین مجسمه را حذف می‌کردند یا رویشان را می‌پوشاندند، می‌گفتند شما چرا چهره سعدی را پوشانده‌اید؟ اینجا هم من بنا به اعتماد درونی‌ام می‌گویم وگرنه به کسی هم در این مورد پاسخگو نیستم، بحث این بود که این چند شاعری که اینجا بود نحوه چیدمان‌شان غلط بود. برخی هم اعتراض داشتند و ما هم دیدیم در سایت‌ها به این موضوع پرداخته شده نخواستیم اجازه دهیم که فردوسی روی سر مولوی و سعدی باشد. اما کلمه فردوسی از یکی از ۴ خیابان اصلی شهر حذف نشده است.

 • به هر حال اینجا میدانی وجود داشت که مجسمه فردوسی در آن بود، اسم این میدان چه بود؟

نه. تقاطع خیابان فردوسی و خیابان امام به صورت یک میدان بود.

 • اسم این میدان چه بود؟

همان فردوسی بود.

 • پس با توجه به صحبت شما هنوز هم نام آن میدان فردوسی است؟

نه. ما چون دو اسم فردوسی داشتیم این را عوض کردیم. مثلا وقتی که می خواهیم نام شهدا را برای خیابان‌ها انتخاب کنیم می‌آییم و نام‌هایی که دو تا داریم را یکی‌شان را حذف می‌کنیم. ما در سلماس میدان انقلاب نداشتیم.

 • خب در شهر سلماس مگر میدان برای نام‌گذاری کم داشتیم؟ شهرداری‌ها که برای جدول‌کشی و خیابان‌کشی و میدان‌سازی بودجه کم ندارند. چرا اسمی را تغییر دادید که بحث‌های درگیر با هویت ملی کشور را به میان بیاورد؟

کلمه فردوسی هنوز هم هست. روی آن خیابان هست. میدان هم در مسیر همان خیابان است و جای دیگری نیست.

 • اما روی آن میدان دیگر نیست و شما اسم فردوسی را از آن میدان حذف کرده‌اید. در تهران میدان آزادی و خیابان آزادی داریم. میدان انقلاب و خیابان انقلاب داریم. و صد البته میدان فردوسی و خیابان فردوسی داریم. کسی هم به بهانه اینکه اسم تکراری است نمی‌تواند این عنوان را تغییر بدهد. قرار هم نیست چنین بشود. این موضوع را در همه شهرهای ایران داریم. با توجه به اهدافی که دشمن در استان آذربایجان دنبال می‌کند فکر نمی‌کنید تغییر نام میدان فردوسی بهانه به دست دشمن دادن است؟ که البته دیدید رسانه‌هایشان هم از این موضوع استقبال کردند.

اسم فردوسی سرجایش است. الان در شهر میدانی داریم به نام کارگر اما مردم می‌گویند میدان طوطی. این میدان هم معروف به فلکه شهربانی است. اما خیابان اصلی خیابان فردوسی است.

 • به هر حال اسم میدان عوض شده است و شما هم موضعی در این زمینه نمی‌خواهید بگیرید؟

نه. من توضیح دادم که شکل مجسمه چگونه بود. این چند شاعری که بود مشکل ایجاد می‌کرد.

 • البته حافظ شاعر قرن هشتم است، مولوی قرن هفتم است. سعدی و دیگرانی که نام بردید هم همگی بعد از فردوسی زیسته‌اند و به نوعی فردوسی پیشرو همه ایشان بود، دست کم از نظر زمانی. فردوسی پاسبان و حافظ زبان فارسی و هویت ایرانی است. می‌شد مجسمه را برداشت و مجسمه‌ای جایگزین کرد که بحث برانگیز نباشد اما نام میدان را که نیاز نبود عوض کنید.

ان شاء ا… که اصلاح می‌شود. اما باز هم می‌گویم که کلمه فردوسی حذف نشده است.

 • از خیابان حذف نشده اما از میدان حذف شده است. یعنی الان از فردا دیگر هیچ کس نمی‌گوید فلکه شهربانی و همه می‌گویند میدان انقلاب؟

نه به هیچ وجه اما شما لطف کنید اگر می‌خواهید در روند مثبت بنویسید، بنویسید که نام فردوسی حذف نشده است.

 • اتفاقی که افتاده اصلا مثبت نیست. من برای چه باید مثبت بنویسم؟ وقتی اتفاقی به این ناخوشایندی رخ داده از کدام روند مثبت بنویسم؟ کشورهای دیگر نام ادیبان ما را روی برخی خیابان‌ها و میدان‌هایشان دارند اما ما نام فردوسی را از یک میدان حذف کرده‌ایم. این به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اینکه نام خیابان تغییر نکرده توجیهی پذیرفتنی برای تغییر نام میدان نیست و حتما فرمانداری باید در این مورد موضع بگیرد و برخورد کند اما شما حتی از این اقدام دفاع هم می‌کنید.

شما مثل بقیه عمل نکنید. اسم حذف نشده است. این تفسیر شماست و شما می دانید که رویه نام‌گذاری به چه شکلی است.

 • در روند نام‌گذاری فرمانداری می‌تواند جلوی این تغییر نام را بگیرد. شما در یک کلمه بفرمایید که با تغییر نام میدان فردوسی موافقید یا مخالف؟

شما این را نپرسید. بپرسید که نام فردوسی از سلماس حذف شده است یا نه.

 • پرسش من این است که شما به عنوان کسی مسئولیت دارید با تغییر نام میدان فردوسی به انقلاب موافقید یا مخالف؟

من با حذف اسم فردوسی از شهر مخالف نیستم که اما حذف هم نشده است. از منظر ما این اسم هنوز در شهر هست.

 • سوال من درباره تغییر نام میدان فردوسی است. شما مخالفید یا موافق؟

من با سوال شما کاری ندارم. من مخالف حذف اسم فردوسی نیستم.

 • من می‌خواهم عین جمله شما را نقل کنم. شما فرمودید «من مخالف حذف اسم فردوسی نیستم». درست است؟

بله.

 • یعنی من بنویسم فرماندار سلماس مخالف حذف اسم فردوسی از شهر سلماس نیست؟

بله، من مخالف حذف اسم فردوسی نیستم.

فرستادن دیدگاه »