نقد ونظر: خانه عامری‌ها در تهران

مسعود بُربُر چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰
نقد ونظر: خانه عامری‌ها در تهران

ایران صدا: عمارت و باغ تاریخی عامری ها در خیابان فردوسی شمالی، از جمله خانه باغ‌های اواخر قاجار و متعلق به سال ۱۳۰۵ هجری شمسی است.

این خانه پس از همکاری اداره‌ی میراث فرهنگی استان تهران و سازمان های مردم نهاد مدافع بافت تاریخی، روز ۳۰ مهر ماه به شماره ۳۰۷۱۹ ثبت اضطراری ثبت شد. اما با وجود ثبت این اثر، همچنان تخریب این بنا ادامه داشت، به نحوی که شیروانی‌ها و بخشی از سر ستون های این بنا توسط مجتمع تجارت جهانی فردوسی به عنوان مالک بنا از بین رفته است.

برخی از ساکنان محل که نگران تخریب این بنا بودند، عنوان کردند که مالک مجتمع تجاری زیر عمارت را خالی کرده تا در اثر بارش باران و برف در فصل زمستان، این خانه هر چه زودتر فرور ریزد و جا برای گسترش فعالیت های مجتمع بیشتر شود.

این اتفاقات در حالی انجام می شود که مالک مجتمع تجارت جهانی فردوسی بر اساس مبحث ۴ مقرارت ملی ساختمان باید به اندازه ساخت بنا که در اصلاحات شهرسازی “اعیان” نامیده می شود، “عرصه ای” را برای بنا آزاد کند و با توجه به اینکه مالک ۱۰۰ درصد اعیان خود را ساخته است و خانه عامری ها در اولین پلاک برای آزاد سازی عرصه این مجتمع محسوب می شود، باید بر اساس مقررات، عرصه ای را برای بنای ذکر شده آزاد کند؛ بنابراین تخریب این خانه تاریخی امری بدیهی به نظر می‌رسد!

در این برنامه مسعود بربر (کارشناس مجری) به سراغ سمیه ایمانیان (خبرنگار حوزه میراث فرهنگی) و کیانوش تکلّو، مدیر کل دفتر حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، رفته و از آنها درباره وضعیت فعلی این خانه تاریخی پرس وجو کرده است.

برنامه نقد و نظر به تهیه‌کنندگی علی جعفری درباره خانه عامری‌های تهران را اینجا بشنوید:

[audio:http://iranseda.ir/Download/?Attid=864660&q=1]

و یا فایل برنامه را از اینجا دریافت کنید.

همچنین می‌توانید صفحه برنامه در رادیو ایران صدا را ببینید و فایل‌های نسخه کوتاه یا کامل آن را با سه کیفیت مختلف دریافت کنید.

پ.ن: اینجا را هم بخوانید از زبان شهرام شهریار، در حکایت پیگیری‌هایش درباره این خانه و اعتراف جالبش درباره موضوع مالکیت این خانه.

 

فرستادن دیدگاه »