نقد و نظر: موزه های همدان

مسعود بُربُر دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ ۰
نقد و نظر: موزه های همدان

ایران‌صدا: در معرض تخریب قرار گرفتن آثار تاریخی به امری بدیهی در طی این سال‌ها تبدیل شده است، تا آن‌جا که اگر عکسی از وضعیت کتیبه‌ها، نقش برجسته‌ها و سفال‌هایی که در موزه‌ها با وضعیتی نابسامان نگهداری می‌شوند به متخصصین نشان داده شود، آنها با این بهانه که از این دست اتفاقات زیاد رخ می‌دهد و رویدادی تازه‌ای نیست؛ از کنار آن می‌گذرند!

محوطه‌ی باستانی هگمتانه که آن‌را پایتخت مادها دانسته‌اند، با وسعتی در حدود ۴۰ هکتار از مهم‌ترین مراکز باستانی کشور و بزرگ‌ترین محوطه در شهر همدان، به شمار می‌آید. این محوطه به دلایل متعدد و داشتن ویژگی‌های گوناگون اهمیت ویژه‌ای دارد و همواره مورد توجه پژوهشگران حوزه‌ی تاریخ و باستان شناسی بوده است.

جدای از وضعیت هگمتانه و آسیب‌های وارده به آن در بخشی از محوطه، حیاط مدرسه‌ای که امروزه به موزه سنگ تبدیل شده، هنوز امکان بازدید عمومی ندارد و آثار آن با قرار گرفتن در محوطه باز در معرض باد، باران و فرسایش سریع‌تر قرار گرفته‌اند که با توجه تغییر دمای بالا در تابستان و زمستان همدان نیاز به حفاظت و پوشش دارند.

در این برنامه مسعود بربر (خبرنگار) به سراغ مریم اطیابی (خبرنگار حوزه میراث فرهنگیعلیرضا ایزدی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان همدان) و حسین زندی (فعال حوزه‌ی میراث فرهنگی) رفته و از آن‌ها درباره‌ی وضعیت موزه‌ها در استان همدان پرس وجو کرده است.

این برنامه نقد و نظر درباره موزه های همدان را اینجا بشنوید:

[audio:http://iranseda.ir/Download/?Attid=845694&q=1]

و یا فایل برنامه را از اینجا دریافت کنید.

همچنین می‌توانید صفحه برنامه در رادیو ایران صدا را ببینید و فایل‌های نسخه کوتاه یا کامل آن را با سه کیفیت مختلف دریافت کنید.

 

 

فرستادن دیدگاه »