درفک سفر به دیدنی‌های پاییز

مسعود بُربُر شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ۳
درفک سفر به دیدنی‌های پاییز

مسعود بُربُر، ماهنامه ایرانا– تصور کنید در میان جنگلی انبوه و بکر قدم می‌زنید. پاکوبی وجود ندارد، تابلویی در کار نیست و علف‌های دو طرفتان قدشان از شما بلندتر است. صدای پرندگان و حیوانات تنها صدای اطراف است و جز این تنها صدای پاهایتان است که روی ۳۰ سانتی‌متر برگ خشک شده قدم بر می‌دارد. این­ها صحنه‌هایی از یک فیلم ماجراجویانه قدیمی نیست. اینجا  درفک است. بهشت جنگل‌های ایران در  استان گیلان و در رشته کوه  البرز.

قله درفک آتشفشان خاموشی به ارتفاع ۲۷۳۳ متر است که به شکل یک کاسه بزرگ شکل گرفته است. در یکی از گوشه‌هایش غاری یخی با شیب تند هست که برای بازدید نیاز به تجهیزات حرفه‌ای غارنوردی دارد. کلبه‌های سنگی دامداران هم به زیبایی کاسه سبز درفک افزوده‌اند.اگر قصدتان تنها بازدید از قله است، به سیاهکل بروید و از آن­جا جیپ یا نیسان‌هایی هستند که شما را تا نزدیکی قله خواهند برد و در یک پیاده­روی نیم­روزه می‌توانید قله را بازدید کنید. اما اگر زمان کافی برای یک سفر تکرارناپذیر دو سه روزه را دارید، از دامنه‌های جنگلی درفک غافل نشوید. به رستم­‌آباد رودبار بروید و از آنجا به روستای شیرکوه. از روستای شیرکوه مسیری پاکوب هست که به “لارنه” می‌رسد.

دامنه‌های درفک: این مسیر دیدنی

مسیر شیرکوه تا لارنه در آغاز همچون دیگر نقاط جنگلی گیلان است: سرسبز و دلگشا. اما هرچه بیش­تر می‌روید، درختان انبوه‌تر، مسیر رازآمیزتر و قد علف‌ها بلندتر می‌شود. نقاط بسیاری هم در حضور گرازها پیش رویتان است. لارنه که تپه‌ای است سبز و کنارش چشمه‌ای آب هم هست محلی بسیار مناسب برای شب‌مانی است. اطراف‌تان را درختان انبوه، زمین‌های سبز و علف‌های سرخ رنگی گرفته‌اند که ترکیب رنگی شگفت را پیش رویتان می‌گذارند. در عین حال دید خوبی به ابرهای پایین دست دارید و صبح که از خواب بر می‌خیزید طلوعی دیدنی را پیش روی خود خواهید دید.

می‌توانید ساعت شش صبح روز بعد پس از صرف صبحانه‌ای دلچسب راهی چشمه جیرونی شوید. در آغاز مسیر کم‌کم حجم علف‌ها بیش­تر می‌شود و ویژگی اصلی درفک هرچه بیش­تر خود می‌نمایاند: تنوع گونه‌های گیاهی. هرچه بالاتر می‌روید از این که چه‌قدر فضای اطرافتان لحظه به لحظه دگرگون می‌شود در شگفت خواهید ماند. نقاطی از جنگل حجم برگ‌های خشک زیر پایتان آن قدر زیاد است که زمین سفت زیر پایتان را حس نمی‌کنید و هرچه به جیرونی نزدیک‌تر می‌شوید، سنگ‌ها، درخت‌ها و زمین رنگی تازه می‌گیرند.

پاییز رنگارنگ ایران را شاید در درفک از هرجای دیگری بهتر بتوانید تجربه کنید. و لحظه‌ای که دره جیرونی پیش رویتان گشوده می‌شود دنیایی دگرگونه را از رنگ‌های زرد و سبز و قرمز و هزار رنگ دیگر خواهید دید.

اگر تیم­تان از توانایی کافی برخوردار است تا قله هم بروید اگرنه در مسیر بازگشت درختان عظیمی که افتاده‌اند را تماشا کنید. درختانی که قارچی کوچک تمام­تنه ستبرشان را نرم و پوسیده کرده است و درختانی که در آتش سوخته‌اند. و زیبایی تکامل، از همه شگفت‌تر همین که در جنگل جانوری هست که جنگل را شخم می‌زند: گراز…

نکاتی که برای سفر به درفک باید به یاد داشته باشید

اگر از دامنه‌ها به دیدن درفک می‌روید فراموش نکنید که حتماً و حتماً به GPS همراه با فایل مسیر و همین طور راهنما نیاز دارید. بدون راهنمای حرفه‌ای قدم به جنگل‌های درفک نگذارید که بدون شک در بهترین حالت راهتان را گم می‌کنید. این را هم در نظر داشته باشید که به جز لارنه و جیرونی در سراسر مسیر دو سه روزه خود آب نخواهید داشت. آب کافی همراه داشته باشید. موارد ضروری دیگر را نیز حتماً راهنمای حرفه‌ای به اطلاع­تان خواهد رساند. فراموش نکنید که درفک، هرچند به سان بهشت است، اما همچون دیگر نقاط مادر زمین با مهر ما زنده خواهد ماند. پاسداشت محیط زیست را از یاد نبرید.

۳ دیدگاه »

 1. ایرج سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ at ۹:۰۹ ق٫ظ - پاسخ

  درود بر شما – مطالب خواندنی و تصاویر دیدنی زینت بخش وبگاه تان گردیده است.اما کاش عبارت Photo: Masoud Borbor را این گونه درشت آن هم در میانه ی تصویرها قرارنمی دادید.با عرض پوزش هم تصویرها زیباتر و دلپذیرتر می شدند، هم نگاه ها جاذبه ی زیست بوم را بیشتر حس می کردند و هم عکاس فروتنی بیشتری را عرضه می داشت.به هر روی من از خوانندگان وبگاه شما شده ام.کامیاب باشید.

  • مسعود بُربُر جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ at ۱۲:۰۳ ب٫ظ - پاسخ

   ایرج گرامی. چه خوب که نوشته‌ها و عکس‌ها به چشم شما خوش نشسته و چه عالی که خواننده ارجمندی چون شما دارم. چه حیف که جز نامتان هیچ نشانی (ایمیل، وبگاه یا راه‌های تماس دیگر) نگذاشته‌اید که ئاسخ را برایتان مستقیم بفرستم و امیدوارم که دوباره به این صفحه افتخار بدهید و سری بزنید و بخت این که پاسخم را بخوانید داشته باشم.

   بی‌گمان می‌دانید که برای تهیه این تصویرها (و حتی نوشته‌ها) هزینه شخصی بسیار انجام شده، زمان گذاشته شده و گاه حتی خطرها به جان خریده شده اما متاسفانه برخی رسانه‌ها و بسیاری فعالان فضای مجازی در ایران، نه تنها حقوق مادی که حتی حقوق معنوی تصاویر را هم رعایت نمی‌کنند، یعنی هزینه استفاده از عکس را که نمی‌دهند هیچ، نام عکاس را هم از عکس حذف می‌کنند و عملا راهی جز این که می‌بینید برای عکاس باقی نمی‌گذارند. روشن است که کسی اگر عکس اصلی و بدون واترمارک نام را بخواهد در همین وبگاه راه تماس باز است.

 2. ایرج سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ at ۷:۱۴ ق٫ظ - پاسخ

  درود بر شما و سپاس از پاسختان.

فرستادن دیدگاه »