نقد و نظر: تهران و چنار هایش

مسعود بُربُر چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ ۰
نقد و نظر: تهران و چنار هایش

در طول یک‌سال گذشته ، ۷۵ اصله درخت چنار قدیمی با عمری بالای ۸۰ سال، حد فاصل چهارراه ولیعصر تا میدان ولیعصر به‌دلیل بی‌آبی، ابتدا خشک و سپس قطع شده‌اند. این آمار در جلسه چند روز پیش کمیته زیباسازی خیابان ولیعصر، وابسته به سازمان زیباسازی شهر تهران، اعلام شد.

دستور کار این کمیته بررسی نتایج طرح «پایلوت» زیباسازی خیابان ولیعصر، در فاصله میان میدان تا چهارراه ، است. بر اساس این طرح قرار است فاصله ۱۸کیلومتری این خیابان، شامل درختان، پیاده‌روها، ایستگاه‌های اتوبوس، مبلمان شهری و جوی‌های آب ،ساماندهی و زیباسازی شود. با این حال نتایجی که از طرح «پایلوت» این کمیته به‌دست آمده خبر از فاجعه‌ای خاموش دارد.

حاضران در جلسه و مجریان طرح «پایلوت»، دلیل خشکی و قطع‌شدن ۷۵درخت کهنسال را در مدت کوتاه یک‌سال ،نداشتن اجازه آبیاری این درختان از سوی مترو اعلام کرده‌اند. گفته می‌شود به‌دلیل ساخت خط ۳ مترو تهران در زیر خیابان ولیعصر، شرکت بهره‌برداری مترو تهران اجازه آبیاری در این محدوده را نمی‌دهد وگفته می‌شود درصورت آبیاری در این محدوده سلامت کارگران مشغول کار در تونل‌هابه خطر می‌افتد. این در حالی است که شرکت بهره‌برداری مترو تهران به‌جای جلوگیری از آبیاری درختان خیابان ولیعصر باید اقدام به عایق‌سازی تونل‌های خود برای جلوگیری از نفوذ آب کند ولی برای کاهش هزینه‌ها، به‌شیوه ارزان‌تر و راحت‌تر ، یعنی جلوگیری از آبیاری درختان این خیابان ،رو آورده‌ است.

در همین جلسه نمایندگان سازمان پارک‌ها و فضای سبز نیز با تایید این موضوع اعلام کردند، چون به نیروهای آن ها اجازه آبیاری داده نشده است آن ها به‌صورت پنهانی هر از گاهی یک تانکر آب در جوی آب زیر این درختان خالی کرده و سپس به‌سرعت محل را ترک نموده اند.

با توجه به ثبت ملی خیابان ولی عصر (عج) در سازمان میراث فرهنگی، در این برنامه مسعود بربر (کارشناس مجری) به سراغ علیرضا قهاری (رییس انجمن مفاخر معماری ایران) و دکتر ناصر کرمی (روزنامه نگار و استاد محیط زیست) رفته و از آن ها درباره وضعیت درختان چنار خیابان ولیعصر از منظر میراث فرهنگی پرس وجو کرده است.

اینجا بشنوید:

[audio:http://www.iranseda.ir/Download/?Attid=833660&q=1]

همچنین می‌توانید صفحه برنامه در رادیو ایران صدا را ببینید و فایل‌های نسخه کوتاه یا کامل آن را با سه کیفیت مختلف دریافت کنید.

فرستادن دیدگاه »